ZAPISNIK 18. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 25. oktobra 2018, ob 16. uri, na sedežu Sveta za radiodifuzijo, Stegne 7, v Ljubljani
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 18. redne seje Sveta za radiodifuzijo.
- Potrjeni dnevni red 18. redne seje:
- Določitev dnevnega reda – predlog v sprejem
- Potrditev zapisnika 17. redne seje Sveta – predlog v sprejem
- Pobude in vprašanja zainteresirane javnosti: tožbe italijanskih radijskih postaj proti slovenskim izdajateljem
- Predlogi sklepov z devetega sestanka delovne skupine Sveta za področje radia – predlog v sprejem
- Vloga družbe NOVA24TV.si d.d. za pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program 2.NOVA24TV – v predhodno mnenje
- Vloga družbe Radio Center d.o.o. za pridobitev več kot dvajset odstotkov deleža izdajatelja Radio Brezje d.o.o. – v predhodno mnenje
- Vloga družbe Radio 2 d.o.o. za pridobitev dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program EXTRA FM – v predhodno mnenje
- Seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos – obravnava
- Problematika lažnih novic v radiodifuznih medijih - obravnava
- Poročilo komisije o vsebinskem pregledu in oceni ponudb, prispelih na javni razpis za podelitev petih pravic razširjanja televizijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju med Koprom in Sečovljami – obravnava
- Predlog pogojev in meril za javni razpis za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo na območju severozahodne Slovenije – v predhodno mnenje
- Razno
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 17. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s problematiko tožb, ki jih zoper slovenske radijske izdajatelje vlagajo italijanski izdajatelji. Ker je izdajateljem podelila mednarodno usklajene frekvence Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS in ker naši izdajatelji niso kršili pravil po katerih so jim frekvence dodeljene, Svet za radiodifuzijo meni, da Republika Slovenija ne bi smela dopustiti, da bi bili v tovrstnih sodnih postopkih slovenski radijski izdajatelji prepuščeni sami sebi, ampak bi se morala sama z vsemi možnimi resursi nemudoma vključiti v razreševanje te problematike, vključno z aktivnim sodelovanjem v samih postopkih ter nudenjem materialne in strokovne podpore izdajateljem.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je s strani družbe Radio Ognjišče d.o.o. v vednost prejel obvestilo, v katerem izdajatelj med drugim navaja, da so v Italiji toženi s strani izdajatelja italijanskega radijskega programa in da zaradi pomanjkanja sredstev pričakujejo prevzem zadeve s strani Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS. Prav tako v vednost je Svet prejel dopis Medijske zbornice na Vlado RS, ki vsebuje tudi poziv, naj Republika Slovenija nemudoma ukrepa in zaščiti svoje pravice, to je lastništvo mednarodno usklajenih frekvenc.
Svet je seznanjen z dejstvom, da razni javni organi že aktivno (so)delujejo na področju reševanja problematike radijskih frekvenc na italijanski meji ter se v celostno obravnavo te tematike ne spušča. Je pa Svet resno zaskrbljen zaradi možnosti, da bi v konkretnih postopkih civilnopravnih tožb slovenski izdajatelji morali sami nositi potencialno visoke stroške sodnih postopkov in še višjih morebitnih odškodnin, še posebej zato, ker je radijski trg v današnjem času materialno izjemno ranljiv, izdajatelji pa včasih celo na robu preživetja.
Svet meni, da bi morala Republika Slovenija uporabiti vse razpoložljive možnosti za podporo svojim izdajateljem v konkretnih civilnopravnih postopkih, vključno z aktivnim vstopom v pravdo kot stranka postopka, njeni organi pa bi morali pri tem v skladu s svojimi pristojnostmi nuditi vso razpoložljivo materialno in strokovno podporo.
Radijske frekvence so last Republike Slovenije, radijski izdajatelji pa se pri oddajanju zanašajo na nacionalne odločbe o dodelitvi frekvenc, zato bi morali biti s strani države tudi maksimalno zaščiteni. Tovrstno ravnanje je izjemnega pomena, saj daje medijskemu trgu jasen signal, da lahko zaupa v državo in njene organe, ki se zavedajo pomena medijskega pluralizma in svoje izdajatelje ščitijo.
Sklep 4/1:
Svetu za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) na pobudo delovne skupine Sveta za področje radia obvešča Ministrstvo za kulturo in Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve RS, da ima namen pripraviti predloga sprememb Pravilnika o merilih za opredelitev vsebin lastne produkcije (na podlagi 6. odstavka 67. člena ZMed) ter sprememb Pravilnika o programih posebnega pomena (na podlagi 6. odstavka 82. člena ZMed) in oba naslovljena organa poziva, da tudi sama podata svoje predloge sprememb obeh pravilnikov, ki jih bo Svet za radiodifuzijo obravnaval pri pripravi svojih uradnih predlogov.
Obrazložitev:
Sklep je namenjen temu, da se oba naslovljena organa aktivno vključita v postopke priprave obeh pravilnikov ter da podata svoje predloge sprememb.
Sklep 4/2:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) na pobudo delovne skupine Sveta za področje radia poziva Ministrstvo za kulturo k pripravi poenostavljenega načina poročanja o predvajanih programskih vsebinah, ki so bile pripravljene po razpisu za sofinanciranje programskih vsebin postaj s statusom posebnega pomena.
Obrazložitev:
Predlagatelj sklepa je na delovni skupini Sveta podal naslednjo obrazložitev, ki jo Svet brez dodatne obravnave samo povzema:
»Vsakoletni razpis Ministrstva za kulturo je zelo pomemben za delovanja postaj s statusom posebnega pomena. Medtem, ko je prijava na razpis še v razumnih birokratskih okvirjih, je poročanje o izvedenih aktivnostih po razpisu polna pretirane birokracije in nepotrebne administracije. Tako je recimo potrebno, pri poročanju o predvajanih vsebinah, v pisno poročilo zavesti vsako predvajano sekundo programskih vsebin, za celo leto. Če je recimo radijska postaja prijavila na razpisu lokalno-regionalne novice, ki jih predvaja 10x na dan, je potrebno v poročilo posebej zavesti, začetek, konec, trajanje in vsebino za vsako predvajanje takšnih novic. Na letni ravni lahko to nanese tudi do 300 strani pisnega poročila, samo za eno predvajano skupino programskih vsebin. Ob tem je potrebno za vsako sofinancirano programsko vsebino priložiti posnetke predvajane vsebine.«
Sklep 4/3:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) na pobudo delovne skupine Sveta za področje radia poziva Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljnjem besedilu: agencija), naj poda pojasnila glede razlogov za načrtovano zvišanje nadomestil za uporabo radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo.
Obrazložitev:
Delovna skupina za radio je sprejela sklep, s katerim je Svetu predlagala, naj od agencije zahteva analizo načrtovane podražitve nadomestil za uporabo radijskih frekvenc z vidika stroškovne upravičenosti ter da naj se postavi nasproti podražitvam, ki naj bi pretirano obremenjevale sicer ranljivi medij.
Svet meni, da je potrebno zadevo najprej vsestransko razčistiti, zato se je odločil, da pred sprejetjem vsebinskega sklepa agencijo pozove, naj načrtovan dvig nadomestil ustrezno pojasni.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti družbi NTV24.si d.d., za televizijski program 2.NOVA24TV.
Obrazložitev:
Svet je od agencije dne 31. 8. 2018 prejel vlogo družbe NTV24.si d.d., Linhartova cesta 13, 1000 Ljubljana, za izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program 2.NOVA24TV. Iz dopisa agencije št. 38161-36/2018/6 izhaja, da je vložnik dne 23. 8. 2018 vložil popolno vlogo, ter da izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenja.
Sklep 6:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) se je seznanil s pojasnili prevzemnika Radio Center d.o.o. glede razlogov za pridobitev deleža v izdajatelju radijskega programa Rock Radio Slovenija, gospodarski družbi Radio Brezje d.o.o., poslovnih načrtov z izdajateljem oziroma njegovim radijskih programom ter doseganja prevladujočega položaja prevzemnika in z njim povezanih oseb na oglaševalskem oziroma medijskem trgu. Svet za radiodifuzijo daje Ministrstvu za kulturo predhodno pozitivno mnenje k izdaji soglasja prevzemniku za pridobitev deleža v izdajatelju.
Obrazložitev:
Svet je od Ministrstva za kulturo dne 11. 9. 2018 prejel vlogo družbe Radio Center d.o.o., Železna cesta 14, 1000 Ljubljana, za izdajo soglasja za pridobitev 100% deleža v izdajatelju Radio Brezje d.o.o. Svet je za podajo dodatnih pojasnil zaprosil tudi vložnika.
Iz prejete dokumentacije izhaja, da so vložnik oziroma z njim povezane osebe že izdajatelji programov iz radijske mreže Radio Center ter programov Radio Ekspres in Rock Radio Ljubljana, ki je s programom izdajatelja Radio Brezje d.o.o. že povezan v radijsko mrežo, poleg nekaterih programov, za katere odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc niso izdane. Z vidika doseganja deleža na oglaševalskem trgu pa je relevantna tudi povezanost z več podjetji, ki se ukvarjajo z oglaševalsko dejavnostjo. V zvezi s tem je prevzemnik pojasnil, da naj se status njega in z njim povezanih oseb v smislu doseganja prevladujočega položaja na medijskem oziroma oglaševalskem trgu ne bi bistveno spremenil. Pojasnil je tudi, da se sodelovanje med prevzemnikom in prevzetim izdajateljem v tem trenutku že obstaja.
Svet ugotavlja, da ne iz podatkov, ki jih je prejel s strani Ministrstva za kulturo, ne iz drugih razpoložljivih podatkov ni razvidno, da naj bi bili preseženi kriteriji, ki jih navaja 3. odstavek 58. člena ZMed, na podlagi katerih bi lahko Ministrstvo za kulturo izdajo soglasja zavrnilo. Prav tako Svet, glede na vse okoliščine, ni ugotovil, da bi prihajalo do bistvenih sprememb na katerem od obeh relevantnih trgov. V skladu z navedenimi ugotovitvami je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Ne glede na to, pa Svet v skladu z rezultati posveta o lokalnih radijskih postajah, kjer je ugotovitev posveta zelo jasno izrazila javni interes po ohranitvi lokalnih radijskih postaj ni zadovoljen s trendom propadanje in prodaj malih lokalnih radijskih postaj, saj se na radijskem trgu že dalj časa povečuje koncentracija medijske in oglaševalske moči, kar zmanjšuje medijski pluralizem.
Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti družbi Radio 2 d.o.o., za radijski program EXTRA FM.
Obrazložitev:
Svet je od agencije dne 28. 9. 2018 prejel vlogo družbe Radio 2 d.o.o., Stegne 11B, 1000 Ljubljana, za izdajo dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program EXTRA FM. Iz dopisa agencije št. 38161-41/2018/4 izhaja, da je vložnik dne 21. 9. 2018 vložil popolno vlogo ter da izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenja, zato je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 8:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) v skladu s 5. odstavkom 34.a člena ZAvMS sklicuje posvetovanje z zainteresiranimi stranmi iz tretjega odstavka istega člena. Posvetovanje se skliče na dan 15. 11. 2018 ob 16h na sedežu Sveta.
Obrazložitev:
Svet je na svoji 16. redni seji dne 30. 8. 2018 na podlagi 4. odstavka 34.a člena ZAvMS sprejel sklep o osnutku seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos, ki je bil vročen zainteresiranim stranem iz 3. odstavka istega člena. Rok za podajo pisnih odgovorov je potekel z dnem 15. 10. 2018. Svet zato v postavljenem roku 30 dni sklicuje posvetovanje z zainteresiranimi stranmi. Skupaj s tem sklepom Svet vsem naslovnikom ponovno pošilja tudi osnutek seznama ter predloge in mnenja, ki so jih predložile zainteresirane strani.
(opomba: osnutek seznama je priloga pisnemu odpravku sklepa).
Sklep 9:
Svet za radiodifuzijo ugotavlja, da v medijskem prostoru ni pravega mehanizma za preprečevanje in sankcioniranje lažnih novic. Ker lažne novice celotni družbi močno škodujejo, bo Svet preučil možnosti, s katerimi bi pojav lažnih novic v radiodifuznih medijih omejili na najmanjšo še mogočo mero, ker ne verjamemo, da jih je mogoče v celoti preprečiti. Svet za radiodifuzijo se zaveda, da mora pristop k reševanju problematike upoštevati vse vidike, zato bo na temo preprečevanja lažnih novic v radiodifuznih medijih organiziral javni posvet, tematiko pa uvrstil tudi na obe delovni skupini, ki jih Svet vodi. Rezultate javnega posveta in obravnave v obeh delovnih skupinah bo upošteval pri pripravi predloga za reševanje omenjene problematike.
Obrazložitev:
Lažne novice so negativen pojav, ki močno vpliva na zaupanje uporabnikov v medije, brez potrebe vznemirja javnost, zavaja, v primeru, da je žrtev lažnih novic posameznik, pa ga neupravičeno izpostavlja hudim pritiskom. Lažne novice so največkrat tudi edini pravi vzrok za pojav sovražnega govora. Rezultat stanja, kjer ne nadziramo lažnih novic in njihovih posledic in jih posledično ne sankcioniramo, vodijo v stanje, ki je diametralno nasprotno želenemu. Iz prakse nekaterih drugih držav je razvidno, da so se reševanja omenjene problematike že lotili.
Sklep 10:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) predlaga, da se na javnem razpisu za podelitev petih pravic razširjanja televizijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju med Koprom in Sečovljami pravice podelijo naslednjim ponudnikom:
- Domates d.o.o. Portorož, za program TV Sponka (ponudba št. 1);
- Domates d.o.o. Portorož, za program TV+ (ponudba št. 2);
- Teleradio Diffusione Bassano s.r.l., za program ANTENNA TRE VENETO (ponudba št. 3);
- Teleradio Diffusione Bassano s.r.l., za program RETE VENETA (ponudba št. 4);
- Telequattro s.r.l. con Socio Unico, za program TELEQUATTRO (ponudba št. 5).
Obrazložitev:
Svet je od komisije za vodenje javnega razpisa za podelitev petih pravic razširjanja televizijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju med Koprom in Sečovljami prejel poročilo o vsebinskem pregledu in oceni ponudb, ki so prispele na zadevni javni razpis. Iz poročila izhaja, da je na javni razpis prispelo pet ponudb, ki so bile pravočasne in formalne popolne, so ustrezale zahtevam zakona in razpisne dokumentacije ter pri katerih sta ponudnik oziroma njegov program izpolnjujeta vse pogoje. Iz poročila so nadalje razvidne ocene vseh ponudb v skladu z razpisnimi merili ter njihova razvrstitev na podlagi prejetih skupnih ocen. Ker je skupno število ponujenih programov enako številu razpisanih pravic razširjanja televizijskega programa, se je Svet odločil, da podelitev petih pravic predlaga za vseh pet prispelih ponudb.
Sklep 11:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljnjem besedilu: agencija) pozitivno predhodno mnenje k pogojem in merilom za javni razpis za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo na območju severozahodne Slovenije.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo je dne 9. 10. 2018 od agencije prejel predlog pogojev in meril za zadevni javni razpis. Svet na podlagi 3. odstavka 38. člena ZEKom-1C k pogojem in merilom daje predhodno pisno mnenje.
Svet je preučil predlagane pogoje in merila ter pojasnila agencije glede strateških izhodišč oziroma namena podelitve predmetnih frekvenc. Svet meni, da so pogoji in merila glede na namen razpisa oblikovani ustrezno oziroma so z njim skladni. V skladu s tem je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
K točki 12. so bili sprejetei standardni sklepi.
Celoten zapisnik 18. redne seje je dostopen na tej povezavi.
Zapisnik 18. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 19. redni seji 29. novembra 2018