ZAPISNIK 20. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 20. decembra 2018, ob 16. uri, na sedežu Sveta za radiodifuzijo, Stegne 7, v Ljubljani
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 20. redne seje Sveta za radiodifuzijo.
Potrjeni dnevni red 19. redne seje:
1. Določitev dnevnega reda – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnika 19. redne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos - obravnava
4. Letno poročilo oziroma ocena stanja Sveta na področju radiodifuzije - obravnava
5. Razno
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 19. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) sprejema predlog seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos in ga pošilja v sprejem Vladi Republike Slovenije.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) je 12. 7. 2017 od Ministrstva za kulturo prejel obvestilo glede aktualnega stanja pri postopku sprejemanja seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos.
Na svoji 4. redni seji 28. 8. 2017 je Svet sprejel sklep, da bo ponovno izvedel celoten predpisan postopek priprave predloga seznama po ZAvMS, brez upoštevanja dejanj Sveta v prejšnji sestavi. Pri tem se je Svet soočil z izzivom, ki zadeva določitev zainteresiranih strani iz prve alineje 3. odstavka 34.a člena ZAvMS, to je izdajateljev, ki izpolnjujejo pogoje za prenos dogodkov iz seznama, pri čemer je bilo potrebno opredeliti predvsem, katere televizijske programe razumemo kot neplačljive programe v smislu 2. odstavka 34.a člena ZAvMS. Z namenom razrešiti to dilemo je Svet v septembru 2017 na vse slovenske operaterje, ki opravljajo dejavnost distribucije televizijskih vsebin končnim uporabnikom, naslovil dopis, v katerem jih je med drugim zaprosil za podatke o tem, za katere programe, ki jih razširjajo, ni potrebno dodatno plačilo. Po prejetju reprezentativnega vzorca odgovorov operaterjev je Svet na 6. redni seji 26. 10. 2017 določil seznam zainteresiranih strani, pri čemer je sklenil, da nanj uvrsti le tiste televizijske izdajatelje, ki svoje programe oddajajo preko prizemnega radiodifuznega omrežja, ter jih pozval k podaji predlogov za uvrstitev na seznam z utemeljitvami glede izpolnjevanja kriterijev. Najbolj obširen predlog seznama je na poziv Sveta podal izdajatelj RTV Slovenija, zato je Svet pri kasnejši pripravi osnutka seznama izhajal iz tega predloga.
Zaradi prejetih pripomb, da naj bi Svet k podaji predlogov ne pozval vseh zainteresiranih strani (t. j. tistih, ki sodijo v kategorijo izdajateljev televizijskih programov), pri čemer je Svet poudaril, da takšna uvodna faza postopka, torej inicialno zbiranje predlogov, zakonsko ni obvezna, je Svet na 7. redni seji 30. 11. 2017 odločil, da bo za potrebe razreševanja te problematike ustanovil delovno skupino za televizijsko problematiko, v katero so bili vabljeni predvsem predstavniki izdajateljev in operaterjev. Ker se na delovni skupini člani do avgusta 2018 niso uspeli dokončno opredeliti do zadevne problematike, se je Svet odločil, da s postopkom priprave predloga seznama nadaljuje brez odlašanja.
Na 16. redni seji 30. 8. 2018 je Svet obravnaval prejeti predlog RTV Slovenija za uvrstitev posameznih dogodkov na osnutek seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos ter na tej osnovi sestavil osnutek seznama, ki je opredeljen v 4. odstavku 34.a člena ZAvMS. V osnutku seznama je Svet upošteval celotni seznam, ki ga je predlagal RTV Slovenija. Osnutek seznama je bil zatem v skladu s 4. odstavkom 34.a člena ZAvMS poslan zainteresiranim stranem iz 3. odstavka istega člena, pri čemer je Svet upošteval seznam naslovnikov, kot ga je opredelil na svoji 6. redni seji, z izjemo PB TV d.o.o., ki je svoj program prenehal oddajati v prizemni radiodifuzni tehniki, ter jih pozval, da v roku 30 dni podajo morebitne pisne predloge sprememb in dopolnitev osnutka seznama. Konkretne predloge je podalo samo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Na 18. redni seji je nato Svet za radiodifuzijo sklical posvetovanje iz 5. odstavka 34.a člena ZAvMS, na katerega je povabil vse zainteresirane strani. Ker je zatem Svet prejel dopis POP TV d.o.o. Ljubljana, ki je izrazil nezadovoljstvo zaradi tega, ker na posvetovanje ni bil vabljen, čeprav naj bi pogoje za prenos dogodkov posebnega pomena izpolnjeval, tako kot tudi drugi izdajatelji, se je Svet odločil, da na posvetovanje povabi tudi tri izdajatelje, ki so bili v dopisu izrecno navedeni, to so POP TV d.o.o. Ljubljana, Kanal A d.o.o. in Antenna TV SL d.o.o., pri čemer je Svet poudaril, da programi navedenih izdajateljev po njegovem razumevanju ne sodijo med neplačljive programe v smislu 2. odstavka 34. člena ZAvMS.
Dne 15. 11. 2018 je Svet opravil posvetovanje z zainteresiranimi stranmi po 5. odstavku 34.a člena ZAvMS. Iz vrst vabljenih televizijskih izdajateljev so se posvetovanja udeležili predstavniki RTV Slovenija ter POP TV d.o.o. Ljubljana. Na posvetovanju je bilo izpostavljeno, da se lahko nabor izdajateljev, ki pogoje za prenos izpolnjujejo, skozi čas spreminja, in da je na seznam nesmiselno uvrstiti dogodek, ki ga ne bi želel predvajati noben televizijski izdajatelj, ki bi izpolnjeval pogoje po 34. členu ZAvMS, saj se s tem verjetnost, da bi televizijski gledalci ta dogodek dejansko lahko spremljali, močno zmanjša, v skrajnem primeru pa se lahko predvajanje celo onemogoči. Svet je zato na 19. redni seji 29. 11. 2018 sklenil, da pred sprejetjem predloga seznama, ki ga v skladu s 5. odstavkom 34.a člena ZAvMS predloži v sprejem Vladi RS, posamezne televizijske izdajatelje, ki so bili vabljeni na posvetovanje, pisno pozove k temu, da naj izrazijo svoj interes (željo) za prenos posameznega dogodka z dopolnjenega osnutka seznama (na katerega je dodatno uvrstil dve športni disciplini) in hkrati podajo pisno zavezo, da bodo pravice za prenos posameznega želenega dogodka dejansko tudi odkupili ter dogodek prenašali, ter izjavo, da prevzemajo odgovornost za to, da bodo v času predvajanja posameznega dogodka s seznama dejansko izpolnjevali pogoje za prenos, ki so opredeljeni v 34. členu ZAvMS.
Na podlagi prejetih izjav je Svet oblikoval predlog seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos, ki je priloga temu sklepu in ki upošteva tri ključne elemente, ki jih je potrebno upoštevati:
1. Na predlogu seznama so samo tisti dogodki, pri katerih je vsaj en izdajatelj pisno sprejel zavezo, da bo v primeru vključitve na seznam pravice za prenos dogodka odkupil ter dogodek predvajal.
Uvrstitev dogodka na seznam sama po sebi še ne pomeni, da je to na kakršen koli način zagotovilo za njegov prenos. Če bi bil določen dogodek uvrščen na seznam, pa za ta dogodek ne bi bilo zainteresiranega izdajatelja, bi to pomenilo, da tega dogodka ne bi predvajal nihče, ki izpolnjuje pogoje, ostali izdajatelji pa tega dogodka tako ali tako ne bi smeli predvajati. To bi posledično pomenilo, da si tega dogodka v takšnem primeru ne bi mogel ogledati nihče in bi bil učinek na tak način sprejetega seznama diametralno nasproten želenemu. Namen seznama je namreč, da si na njega uvrščene dogodke na brezplačnem programu lahko ogleda čim večje število gledalcev.
Podatki o sprejetih zavezah izdajateljev so tajni, sprejeta zaveza pa na noben način ne vpliva na to, kdo bo dejansko prenašal določeno vsebino. Na ta način je pot do odkupa pravic in prenašanja vsebin vsem izdajateljem, ki bodo v času predvajanja izpolnjevali pogoje za prenos, prosto na razpolago, ne glede na to, ali je izdajatelj sprejel zavezo za prenos ali ne. Sprejete zaveze so zgolj garancija Svetu in Vladi, da bo vsaj en izdajatelj vsebino prenašal in da se s tem izognemo potencialno negativnemu učinku v prejšnjem odstavku opisane situacije.
2. Status posameznega programa v smislu plačljivosti, tako kot tudi dosegljivosti, se v obdobju veljavnosti sklepa (3 leta) lahko spreminja in je seznam izdajateljev, ki izpolnjujejo pogoje, nemogoče določiti vnaprej. Zato sklep in seznam ne predvidevata vključitve seznama izdajateljev, temveč zgolj pogoje, ki jih mora izdajatelj in njegov program izpolnjevati v času predvajanja vsebine posebnega pomena.
3. Nadzor nad izpolnjevanjem pogojev (neplačljivost programa in doseg 75 % slovenskih gledalcev) za prenašanje dogodkov posebnega pomena za televizijski prenos izvaja Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS, Svet za radiodifuzijo bo izpolnjevanje sklepa spremljal in v primerih, ko bo to potrebno, Agenciji podal predlog za nadzor.
(opomba: predlog seznama je priloga pisnemu odpravku sklepa)
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) sprejema Letno poročilo Sveta za radiodifuzijo za obdobje 2017/2018 v priloženem besedilu. Letno poročilo se predloži Državnemu zboru Republike Slovenije.
Obrazložitev:
Svet kot neodvisno in strokovno telo za Državni zbor, ki člane Sveta tudi imenuje, na podlagi ZMed pripravlja letna poročila oziroma ocene stanja na področju radiodifuzije in predloge za izboljšanje stanja. Letno poročilo za obdobje 2017/2018 združuje vse navedene elemente.
(opomba: letno poročilo je priloga pisnemu odpravku sklepa).
K točki 5 so bili sprejeti standardni sklepi.
Celoten zapisnik 20. redne seje je dostopen tukaj.
Zapisnik 20. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 21. redni seji 17. januarja 2019.