ZAPISNIK 22. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 21. februarja 2019, ob 16. uri, na sedežu Sveta za radiodifuzijo, Stegne 7, v Ljubljani.
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 22. redne seje Sveta za radiodifuzijo, pri čemer se predlagana 8. točka umakne z dnevnega reda.
Potrjeni dnevni red 22. redne seje:
1. Določitev dnevnega reda – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnika 21. redne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Pobude in vprašanja zainteresirane javnosti – obravnava
4. Poziv Ministrstva za javno upravo za predložitev predlogov v okviru priprave ZEKom-2 – obravnava
5. Obvestilo zainteresirani javnosti o dostopnosti podatkov o prostih radijskih frekvencah za analogno zvokovno radiodifuzijo – predlog v sprejem
6. Sklep Vlade RS o sprejemu seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos – seznanitev
7. Obravnava letnega poročila Sveta v Državnem zboru – poročilo predsednika
8. Razno
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 21. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3/1:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) se je seznanil z dopisom pobudnika. Svet je že na prejšnji seji sprejel sklep, kjer meni, da so pogoji in merila za izbiro ponudnikov na javnem razpisu za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo na območju severozahodne Slovenije ustrezni, dopušča pa možnost preučitve razpisnih pogojev in sistema točkovanja po tem, ko bodo znani rezultati komisije o ocenjevanju ponudb.
Obrazložitev:
Svet se je seznanil z dopisom pobudnika, ki Agenciji za komunikacijska omrežja RS (v nadaljnjem besedilu: agencija) očita vrsto nelogičnosti in v nekaterih točkah tudi nepravilnosti pri določanju pogojev in meril za predmetni javni razpis. Pobudnikova pritožba je že druga na predmetni razpis. Pritožba oziroma pobudnik v svojem dopisu izraža precej drugačno mnenje od prve pritožbe, ki smo jo prejeli v zvezi s predmetnim razpisom. Različna mnenja in poglede Svet v vsakem primeru dopušča in se trudi , da pri svojem delu v kar največji še mogoči meri upošteva utemeljene pripombe in mnenja zainteresirane javnosti. Obenem pa Svet ugotavlja, da mora primarno slediti javnemu interesu, ki nikoli ni zgolj enostranski in ne sme favorizirati posameznih meril in pogojev do tiste mere, da bi ostala z zakonom določena merila in pogoji izgubljali smisel. Vsa merila in pogoje namreč določa Zakon o medijih, ki jih morata Agencija in Svet, ki z mnenjem sodeluje pri pripravi pogojev in meril, v razpisih upoštevati.
Sklep 3/2:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) se je seznanil s stališčem Varuha človekovih pravic glede pridobivanja radijskih frekvenc s strani radijskih izdajateljev. Svet meni, da je stališče Varuha človekovih pravic ustrezno, da pa v tem trenutku več ne obstajajo razlogi, ki jih navaja Varuh, saj od nastopa mandata Sveta v novi sestavi poteka že drugi razpis za dodelitev frekvenc radijskim izdajateljem.
Obrazložitev:
Svet se strinja, da je dolgo obdobje, ko se frekvence niso podeljevale, tako medijskemu prostoru kot tudi trgu precej škodovalo, kar je Svet jasno zapisal tudi v zadnjem letnem poročilu Državnemu svetu in Državnemu zboru RS. Svet se je takoj po nastopu mandata v novi sestavi lotil obnovitve pretrgane komunikacije z Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve RS, kar je bil tudi glavni vsebinski vzrok za nastalo situacijo. Svet je ustanovil tudi delovno skupino za področje radia in vzpostavil komunikacijo s predstavniki najširše množice izdajateljev radijskih vsebin v Republiki Sloveniji. Svet je naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, da je odpravil vzroke za nastalo situacijo, in v najkrajšem možnem času pripravil vse potrebno, da je proces dodeljevanja novih frekvenc stekel normalno ter da na strani Sveta ne nastajajo zastoji, ki bi proces priprave novih razpisov in dodeljevanja novih frekvenc na kakršen koli način ovirali. Zato trditev v stališču Varuha človekovih pravic o domnevnih aktivnostih Sveta, ki „po lastnih navedbah“ delajo vse, kar je mogoče, ne drži, saj objektivno stanje jasno kaže, da ne gre zgolj za trditve Sveta, pač pa dejansko stanje.
Sicer Svet intervencijo Varuha človekovih pravic pozdravlja, obenem pa ugotavlja, da obstajajo tudi druga področja, ki jih Svet pri svojem delu obravnava in glede katerih bi Svet za radiodifuzijo želel izmenjavo mnenj z Varuhom človekovih pravic, saj ocenjuje, da bi sodelovanje lahko prineslo pomemben napredek na področju medijskega prostora in dvigu kulture komunikacije v Republiki Sloveniji.
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo bo v dopisni obliki sprejel predloge na spremembo ZEKom-2. Svet je vsekakor zainteresiran za sodelovanje pri oblikovanju sprememb zakonodaje, še posebej v vseh tistih delih, ki se nanašajo na delovanje radiodifuznih medijev v Republiki Sloveniji.
Obrazložitev:
Svet do 22. redne seje še ni uskladil vseh stališč glede zastavljenih vprašanj, ki se nanašajo na spremembo Zakona o elektronskih komunikacijah. Zato bo v dopisni obliki oblikoval dokončne odgovore in jih posredoval Ministrstvu za javno upravo.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) se je seznanil s tem, da bo Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljevanju: Agencija) do 1.3.2019 za zainteresirano javnost objavila postopek in način dostopa do podatkov o prostih frekvencah za analogno zvokovno radiodifuzijo.
Obrazložitev:
Svet je na svoji 13. seji na pobudo delovne skupine Sveta za področje radia predlagal in dosegel dogovor z Agencijo, da le-ta omogoči objavo podatkov o prostih frekvencah za analogno zvokovno radiodifuzijo do konca leta 2018. Zaradi nekaterih tehničnih težav se je postopek priprave ustreznih mehanizmov po navedbah Agencije podaljšal za tri mesece. Z dnem 1. 3. 2019 bo storitev na voljo, Agencija pa bo vse deležnike obvestila o načinu uporabe.
Sklep 6:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) se je seznanil s sklepom Vlade RS, ki je potrdila predlog seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos. Svet želi biti seznanjen s potekom nadaljnjih aktivnosti pri uveljavitvi seznama in je na voljo, če bo v samem postopku potrebna strokovna pomoč.
Obrazložitev:
Vlada RS je sprejela sklep, s katerim je potrdila predlagani seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos. Ker Svet nastopa v vlogi predlagatelja seznama in ker je uveljavitev samega seznama dogodkov zelo pomembna za medijski prostor v Republiki Sloveniji, želi Svet spremljati postopek uveljavitve in pri tem ponuja strokovno pomoč, če bo ta potrebna.
Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s poročilom predsednika, ki se je udeležil obravnave v Državnem zboru in na Državnem svetu. Svet za radiodifuzijo ugotavlja, da je pripravljeno poročilo naletelo na pozitiven odziv tako Državnega sveta kot tudi Državnega zbora. Državni svet in Državni zbor ugotavljata, da bi pripravljeno poročilo lahko služilo kot vzor za ostala poročila, ki se pripravljajo za oba organa. Državni svet tudi poziva Svet za radiodifuzijo, da pripravi predloge za potrebne spremembe Zakona o medijih po vseh navedenih točkah poročila.
K točki 8. so bili sprejeti standardni sklepi.
Celoten zapisnik 22. redne seje je dostopen TUKAJ.
Zapisnik 22. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 23. redni seji 28. marca 2019.