ZAPISNIK 3. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v torek, 26. julija 2022, ob 16. uri, na sedežu Sveta, Stegne 7, v Ljubljani
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 3. redne seje Sveta za radiodifuzijo z naslednjim spremembama:
- na dnevni red se uvrsti nova točka: »7. Vloga družbe AK NET d.o.o. za pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Megafon TV – v predhodno mnenje«;
- točka 7. iz sklica postane točka 8.
Potrjen dnevni red:
1. Določitev dnevnega reda 3. redne seje Sveta – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnika 2. redne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Vloga družbe POP TV d.o.o. Ljubljana za pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program ASTRA – v predhodno mnenje
4. Odvzem statusa regionalnega programa posebnega pomena izdajateljici radijskega programa Radio Aktual Kum - v predhodno mnenje
5. Predlog pogojev in meril za javni razpis za podelitev treh pravic razširjanja televizijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Republike Slovenije – v soglasje
6. Seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos – obravnava
7. Vloga družbe AK NET d.o.o. za pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Megafon TV – v predhodno mnenje
8. Razno
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 2. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti družbi POP TV d.o.o. Ljubljana za televizijski program ASTRA.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) dne 8. 6. 2022 prejel vlogo POP TV d.o.o. Ljubljana, Kranjčeva ulica 26, 1000 Ljubljana, za izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program ASTRA. Iz dopisa agencije št. 38161-27/2022/4 izhaja, da je vloga vložnika popolna in da vložnik izpolnjuje pogoje za pridobitev dovoljenja.
Svet je vlogo prvič obravnaval na svoji 2. redni seji 21. 6. 2022 ter sklenil, da odločanje o zadevi prestavi na naslednjo sejo, po tem, ko bo od izdajatelja pridobil dodatna pojasnila glede ciljnega občinstva programa, to je, zakaj je program namenjen moškim v starosti od 18 do 54 let. Izdajatelj je v svojem pojasnilu med drugim navedel, da je ciljna skupina moški med 18 - 54 let starosti ena od ustaljenih skupin merjenja gledanosti, ki je strokovno priznan in tudi pri nas sprejet standard merjenja gledanosti, izdajatelj pa želi to skupino primarno nagovarjati.
Svet je ocenil, da glede na razpoložljive podatke ne obstajajo zadržki glede izdaje novega dovoljenja izdajatelju, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Ob tem Svet izrecno opozarja, da bo morala agencija v prihodnosti zagotoviti tudi ustrezen nadzor nad izdajateljem v smislu spoštovanja obvez iz dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti.
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije negativno predhodno mnenje k odvzemu statusa regionalnega programa posebnega pomena izdajateljici izdajateljice Radio Kum Trbolje d.o.o. za radijski program Radio Aktual Kum.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) je s strani Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljevanju: agencija) dne 24. 6. 2022 prejel dopis št. 06121-5/2021/12, iz katerega (povzeto) izhaja, da je bilo pri v izreku tega sklepa navedeni izdajateljici oziroma programu tekom ponovnega preverjanja izpolnjevanja enega od pogojev za ohranitev statusa regionalnega programa posebnega pomena ugotovljeno odstopanje ter da lahko agencija v skladu s tretjim odstavkom 109. člena Zakona o medijih v okviru inšpekcijskega nadzora izdajateljici odvzame status, pridobljen na podlagi določb 77. do 80. člena tega zakona. Kot izhaja iz dopisa agencije, mora skladno z določbo prvega odstavka 79. člena ZMed regionalni radijski program v dnevnem oddajnem času med 6. in 20. uro vsebovati najmanj trideset (30) odstotkov regionalnih vsebin lastne produkcije, pri čemer je agencija izpolnjevanje tega pogoja v preverjanem programu (pri ponovnem preverjanju) ugotavljala na tri različne dneve. Na dva dneva je agencija ugotovila skladnost za zakonsko določbo, medtem ko je na dan 11. 10. 2021 ugotovila odstopanje.
Predstavnica agencije je na sami seji dne 26. 7. 2022 pojasnila, da je agencija pred časom izvedla sistemski nadzor nad programi s statusi. Pri določenih programih, kjer je bilo ugotovljeno odstopanje, je bil izveden ponovni nadzor, pri čemer je bilo pri izdajateljici ugotovljeno manjše delno odstopanje pri enem od preverjanih pogojev.
Seje Sveta se je na dan 26. 7. 2022 udeležil tudi predstavnik izdajateljice, ki je pojasnil, da je Radio Aktual Kum bistveno drugačen od programa Radio Aktual ter je zelo vpet v lokalno okolje oziroma ima veliko lokalnih vsebin. Ugotovljena napaka je bila posledica napačne interpretacije predpisov in se ne bo ponovila.
Svet je zadevo, vključno s prejeto dokumentacijo, podrobno preučil ter prišel do naslednjih zaključkov:
a) Svet ugotavlja, da je bilo predmetno odstopanje ugotovljeno ponovno, saj je šlo za drugi (ponovni) nadzor nad izdajateljico v zadnjem obdobju.
b) Svet ugotavlja, da je bilo odstopanje ugotovljeno samo na enega od treh dni ter da odstopanje ni bilo znatno (28,10 % namesto zahtevanih 30 %). Svet je bil seznanjen s tem, da mora izdajateljica delež regionalnih vsebin lastne produkcije sicer izpolnjevati vsak dan, pri čemer je bil delež na ostala dva dneva preverjanja presežen, v enem primeru celo v znatni meri (43,28 %). Prav tako odstopanja niso bila ugotovljena pri preverjanju drugih pogojev za ohranitev statusa, ki so bili ponovno preverjani.
c) Svet se je seznanil s tem, da iz nedavne prakse Sveta (v predhodni sestavi) v primerljivih zadevah (ponovno preverjanje izpolnjevanja pogojev za status programa posebnega pomena) izhaja, da Svet odvzemanju statusa po ponovnem preverjanju ni bil naklonjen ter je tudi v primeru odstopanj, ki so bila bistveno večja, kot je odstopanje v danem primeru, agenciji podal negativno predhodno mnenje. Pri tem je Svet izpostavil tudi splošen vpliv odvzema statusa na medijski prostor.
Na podlagi navedenega Svet izraža mnenje, da bi bil ukrep odvzema statusa regionalnega programa posebnega pomena v predmetnem postopku nesorazmeren in pretiran, prav tako pa bi predstavljal bistven odstop od obstoječe prakse Sveta. Posledično je Svet odločil tako, kot je to razvidno iz izreka sklepa.
Ob tem Svet dodaja, da je ugotovljeno odstopanje najbrž možno in tudi potrebno odpraviti dokaj hitro, zato predlaga, da naj to agencija upošteva pri morebitni odreditvi ukrepov za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti ter določi rok, s katerim bo zagotovljena čimprejšnja odprava odstopanj.
Prav tako Svet podaja agenciji priporočilo, da naj izpolnjevanje pogojev za status ponovno preveri v doglednem (ne predolgem) času po izteku roka za odpravo nepravilnosti.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) soglasje k pogojem in merilom za javni razpis za podelitev treh pravic razširjanja televizijskega programa na območju Republike Slovenije.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je 19. 7. 2022 s strani agencije v potrditev prejel predlog pogojev in meril za zadevni javni razpis (priloga dopisu 38141-3/2022/1).
Svet je preučil predlagane pogoje in merila. Svet meni, da so pogoji in merila primerno zastavljeni in da ustrezno sledijo določbam ZMed, praksi predhodnih razpisov ter javnemu interesu na področju radiodifuzije.
V skladu z navedenim je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 6/1:
Svet za radiodifuzijo Vladi Republike Slovenije predlaga, da čimprej sprejme predlog seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos, ki ji je bil v sprejem predložen 28. 3. 2022 s sklepom Sveta št. 0132-7/2022/4, ter zagotovi njegovo objavo v Uradnem listu RS. Ob tem Svet za radiodifuzijo predlaga, da se seznam sprejme pred notifikacijo Evropski komisiji oziroma da se postopek notifikacije izvede po potrditvi seznama na nacionalni ravni.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je na podlagi petega odstavka 34.a člena Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (Ur. l. RS, št. 87/11, 84/15 in 204/21; v nadaljevanju: ZAvMS) na 59. redni seji dne 24. 3. 2022 sprejel predlog seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos (v nadaljnjem besedilu: seznam), ki ga je Vladi Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Vlada) posredoval v sprejem.
Svet je 30. 3. 2022 s strani Ministrstva za kulturo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) v vednost prejel dopis Vladi, iz katerega izhaja, da je Vlada predlog Sveta posredovala ministrstvu v preučitev in ga zaprosila, da pripravi predlog za odločitev Vlade in gradivo, ministrstvo pa je nato Vlado obvestilo, da bo seznam pred sprejetjem notificiran pri Evropski komisiji v skladu z določbami Direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah. 10. 5. 2022 je bil Svet, katerega sestava se je z 28. 4. 2022 zamenjala, s strani ministrstva naprošen, da se v zvezi z notifikacijo Evropski Komisiji opredeli do določenih vprašanj Komisije v zvezi s predlogom seznama. Svet v trenutni sestavi je tematiko prvič obravnaval na svoji 2. redni seji junija 2022, ko se je tudi seznanil z dodatnimi pojasnili predstavnikov ministrstva.
Svet je z ozirom na aktualno vprašanje prenosov določenih dogodkov, ki so uvrščeni na seznam, ponovno preučil zadevno problematiko. Ugotovil je, da je bil predlog seznama, ki ga je Svet sprejel 24. 3. 2022, sprejet po predpisanem postopku iz 34.a člena ZAvMS. Ker zaradi aktualnega stanja v zvezi s prenosi določenih dogodkov s predloga seznama (kvalifikacijske tekme košarkarske reprezentance za svetovno prvenstvo) s sprejemom seznama najbrž ni smiselno odlašati, po drugi strani pa bi ponoven pregled dogodkov, ki se uvrščeni na aktualni predlog Sveta, predvidoma terjal veliko časa (še posebej, če bi bilo določene postopke potrebno izvesti ponovno), Svet predlaga čimprejšnji sprejem predloga seznama, tako kot izhaja iz izreka tega sklepa.
Glede notifikacije seznama pri Evropski komisiji je po mnenju Sveta možno zavzeti tudi stališče, da se notifikacija opravi po sprejemu seznama na nacionalni ravni, saj je možno tako nacionalno kot tudi evropsko zakonodajo razumeti tudi na ta način. Vnaprejšnja notifikacija bi postopek sprejetja seznama lahko bistveno podaljšala, s tem pa bi bili lahko bistveno prizadeti tudi interesi gledalcev v Republiki Sloveniji. Svet bo na prošnjo ministrstva, vezano na postopek notifikacije pri Evropski komisiji, nadaljeval z obravnavo te teme - predvidoma bo najprej opravil primerjalno analizo seznama ter nadaljeval s pregledom zadnjega predloga seznama, vendar pa, kot povedano, bi tovrstni postopki lahko terjali veliko dodatnega časa, zato ni smiselno, da se zaradi njih odlaša s sprejemom seznama na nacionalni ravni.
Sklep 6/2:
Svet za radiodifuzijo predlaga Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS, da v zvezi s prenosom kvalifikacijskih tekem moške košarkarske reprezentance za svetovno prvenstvo, ki so se nedavno predvajale na programu Sport Klub 1, uvede inšpekcijski nadzor nad spoštovanjem določb 34. člena Zakona v avdiovizualnih medijskih storitvah (seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos).
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je zasledil, da je v javnosti in medijih nedaven prenos predmetnih košarkarskih tekem, ki jih je bilo možno sprejemati samo pri operaterjih elektronskih komunikacij iz skupine Telemach, naletel na zelo oster odziv. Ker gre za temo, pri kateri ima določene vsebinske pristojnosti tudi sam Svet (sprejem predloga seznama pomembnejših dogodkov), hkrati pa gre za zadevo v javnem interesu, Svet meni, da je potrebno preveriti, ali je bila v tem primeru spoštovana resorna zakonodaja, zato v skladu s svojimi zakonskim pristojnostmi podaja pobudo za uvedbo nadzora.
Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti družbi AK NET d.o.o. za televizijski program Megafon TV.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) dne 21. 7. 2022 prejel vlogo AK NET d.o.o., Prešernova cesta 4a, 6310 Izola - Isola, za izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Megafon TV. Iz dopisa agencije št. 38161-32/2022/7 izhaja, da je vloga vložnika popolna in da vložnik izpolnjuje pogoje za pridobitev dovoljenja.
Svet je ocenil, da glede na razpoložljive podatke ne obstajajo zadržki glede izdaje novega dovoljenja izdajatelju, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Ob tem Svet dodaja splošno opozorilo agenciji, da je po izdaji dovoljenj potrebno zagotoviti tudi ustrezen nadzor nad izdajatelji v smislu spoštovanja obvez iz dovoljenja.
Pod 8. točko dnevnega reda je predsednik Sveta najprej podal kratko predstavitev glede obravnave letnega poročila Sveta za obdobje 2021/22 pred pristojnimi telesi Državnega Sveta in Državnega zbora. Pod 8. točko so bili sprejeti tudi standardni sklepi.
Zapisnik 3. redne seje je dostopen TUKAJ.
Zapisnik 3. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 4. redni seji 17. 8. 2022.