ZAPISNIK 31. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 21. novembra 2019, ob 16. uri, na sedežu Sveta za radiodifuzijo, Stegne 7, v Ljubljani
Sklep 1:
V sklicu predlagani dnevni red 31. redne seje Sveta za radiodifuzijo se spremeni tako, da se pod 5. točko dnevnega reda uvrsti 3. točka s predhodne, 30. redne seje, prvotno predlagana 5. točka pa postane nova 7. točka, katere obravnava se zapre za javnost.
Potrjeni dnevni red 31. redne seje:
1. Določitev dnevnega reda – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnika 30. redne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Delovna skupina Sveta za področje radia - obravnava
4. Razvoj digitalnega radia v Sloveniji – obravnava
5. Vloga samostojnega podjetnika Borisa Tomašiča s. p. za pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Zdravje TV – v predhodno mnenje
6. Razno
7. Letno poročilo oziroma ocena stanja Sveta na področju radiodifuzije - obravnava
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 30. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3/1:
Svetu za radiodifuzijo bo vprašalnik »Obrazec radijska postaja«, ki ga je pripravila delovna skupina Sveta za področje radia, skupaj s spremnim dopisom po elektronski pošti (z naslova SRDF) poslal vsem radijskim izdajateljem z FM pokrivanjem v Sloveniji.
Obrazložitev:
Izpolnjeni vprašalniki bodo podlaga za pripravo pregleda radijskega trga s strani delovne skupine.
Sklep 3/2:
Svetu za radiodifuzijo bo na predlog delovne skupine za področje radia pripravil ustrezno pobudo, da se uredi vprašanje oddajanja radijskih programov s statusom lokalnega programa posebnega pomena na digitalni radijski platformi na način, da z digitalnim radiodifuznim oddajanjem teh programov na območjih, ki pokrivajo več kot 10 % prebivalcev Republike Slovenije, ne bo kršen 1. odstavek 77. člena ZMed oziroma izdajatelji ne bodo tvegali izgube statusov lokalnega programa posebnega pomena. Konkreten način ureditve tega vprašanja bo Svet preučil ter izbral najbolj primerno rešitev. Predsednika Sveta za radiodifuzijo se pooblasti, da na to temo prične razpravo z Ministrstvom za kulturo.
Obrazložitev:
Navedena zakonska določba predstavlja potencialno oviro za razvoj digitalnega radia, saj zaradi obstoječih in načrtovanih območij pokrivanja digitalnih radiodifuznih omrežij, ki pokrivajo več kot 10 % prebivalcev Republike Slovenije, izdajatelji v primeru digitalnega radiodifuznega razširjanja tvegajo izgubo statusa lokalnega programa posebnega pomena in zato niso zainteresirani za digitalno oddajanje. Ker je zaželeno, da bi digitalno začeli oddajati tudi programi s tovrstnim statusom, je smiselno, da omejitev glede pokrivanja s signalom ne velja za digitalno oddajanje. Čimprejšnja vključitev teh programov je izjemnega pomena za celovit razvoj digitalnega radia v Sloveniji. Pri tem je potrebno opozoriti tudi na vsebinsko primerljivo ureditev za programe s statusom regionalnega programa posebnega pomena po 1. odstavku 79. člena ZMed, ki se nanaša na območje, ki mu je program vsebinsko namenjen, ne pa na območje pokrivanja s prizemeljskim radiodifuznim oddajanjem.
Sklep 3/3:
Svet za radiodifuzijo na predlog delovne skupine Sveta za področje radia sprejema sklep/priporočilo, naj se kakovost digitalnega razširjanja radijskih programov bolj izenači, in sicer na način, da naj se na omrežju R1 dvignejo minimalni standardi razširjanja, ki naj bodo vsaj takšni, kot je predvideno za novi omrežji R2 in R3.
Obrazložitev:
Razširjanje programov v slabi kakovosti, ki onemogoča nemoten sprejem oziroma ne omogoča zadovoljive uporabniške izkušnje, je z vidika popularizacije in razvoja digitalnega radia škodljivo. S postavitvijo novih digitalnih omrežij, predvsem R2, bo predvidoma na voljo dovolj prostora za razširjanje večine obstoječih radijskih programov v Sloveniji v zadovoljujoči kakovosti, posledično pa je smiselno, da se takrat dvignejo tudi minimalni standardi razširjanja programov na R1, in sicer na mejo, ki je predvidena z javnim razpisom za dodelitev radijskih frekvenc za R2 (56kbps stereo/40kbps mono in zaščitno razmerje vsaj 3A).
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) bo v sodelovanju z Agencijo z komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljevanju: agencija) pozval čim širši krog deležnikov za čimprejšnjo uvrstitev DAB+ sprejemnikov v osnovno opremo v novih avtomobilih. Za pripravo poziva in njegovo pošiljanje se pooblasti predsednik Sveta.
Obrazložitev:
Svet se že dve leti zavzema za čim hitrejše razširjanje digitalnega radia. V zvezi s tem je aprila 2018 že poslal obvestilo trgovcem z avtomobili, ki pa želenih rezultatov po Svetu znanih informacijah ni obrodilo. Zato Svet pozdravlja pobudo agencije z dne 14. 11. 2019 za skupno akcijo agencije in Sveta, ki bi vključevala pozive ustreznim institucijam in deležnikom, z namenom povečanja števila poslušalcev digitalne radijske platforme.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti Borisu Tomašiču s. p. za televizijski program Zdravje TV.
Obrazložitev:
Svet je od agencije dne 4. 10. 2019 prejel vlogo samostojnega podjetnika Borisa Tomašiča s. p., Kozjanska cesta 4, 8280 Brestanica, za izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Zdravje TV. Iz dopisa agencije št. 38161-27/2019/2 izhaja, da je agencija s strani vložnika dne 16. 9. 2019 prejela popolno vlogo ter da vložnik izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenja.
Svet je imel sicer pomisleke glede ustreznosti poimenovanja televizijskega programa z imenom »Zdravje TV«, saj bi tovrstno poimenovanje potencialno lahko predstavljalo prepovedano zdravstveno trditev. V zvezi s tem je na pristojne organe že pred 30. redno sejo naslovil tudi poizvedbo, vendar odgovora oziroma pojasnila ni prejel niti do 31. redne seje, zato je ocenil, da pomisleki niso tako bistvene narave, da bi opravičevali nadaljnje odlaganje izdaje mnenja bodočemu izdajatelju.
Na podlagi navedenih ugotovitev je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
K točki 6. so bili sprejeti standardni sklepi.
K točki 7. sklepi niso bili sprejeti.
Celoten zapisnik 31. redne seje je dostopen TUKAJ.
Zapisnik 31. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 32. redni seji 19. decembra 2019.