ZAPISNIK 45. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 28. januarja 2021, ob 16. uri, in je potekala v obliki videokonference.
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 45. redne seje Sveta za radiodifuzijo z naslednjimi spremembami:
- na dnevni red se uvrsti nova točka »3. Pobude in vprašanja zainteresirane javnosti«;
- na dnevni red se uvrsti nova točka »5. Poročilo komisije o pregledu in oceni ponudb, prispelih na javni razpis za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo za lokalne radijske programe 2020 – obravnava«;
- točka 3. iz sklica postane točka 4.;
- točke 4. do 8. iz sklica postanejo točke 6. do 10.
Potrjeni dnevni red 45. redne seje:
1. Določitev dnevnega reda 45. redne seje Sveta – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnika 44. redne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Pobude in vprašanja zainteresirane javnosti
4. Predlog pogojev in meril za izbiro ponudb na javnem razpisu za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo - splošni 2021/1 – v predhodno mnenje
5. Poročilo komisije o pregledu in oceni ponudb, prispelih na javni razpis za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo za lokalne radijske programe 2020 – obravnava
6. Vloga družbe B.&B. Belna d.o.o. za prenos dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Pohorje – v predhodno mnenje
7. Predlog Strategije razvoja radijskih in televizijskih programov v okviru pristojnosti Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije v obdobju med 2021 in 2025 (v javni obravnavi) – obravnava
8. Seznam pomembnejših dogodkov za televizijski prenos - obravnava
9. Letno poročilo Sveta za obdobje 2019/2020 – obravnava
10. Razno
Sklep 2:
Potrdi se zapisnik 44. redne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženem besedilu.
Sklep 3:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s pobudo izdajatelja radijskega programa za oprostitev plačil za najem prostorov in opreme na oddajniških infrastrukturah RTV Slovenija in Telekom Slovenije d.d. Svet na oba navedena subjekta apelira, da v času razglašene epidemije SARS-CoV-2 radijskim izdajateljem, ki pri njiju najemajo zmogljivosti za oddajanje svojih programov, ne zaračunavata navedenih stroškov vsaj v tistem delu, ki ne predstavljajo preračuna neposrednega tekočega mesečnega stroška operaterja (npr. tekoči stroški porabe elektrike).
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je prejel pobudo izdajatelja radijskega programa z zgoraj navedeno vsebino. Svet pritrjuje mnenju izdajatelja, da je plačevanje navedenih stroškov subjektom, katerih ustanovitelj oziroma večinski lastnik je država, v času, ko je upad oglaševalskih sredstev izjemno velik, programe pa je potrebno še naprej pripravljati v polnem obsegu, nepravično. Svet ob tem dodaja, da imata oba navedena subjekta v tem času relativno stabilno shemo financiranja (v obliki prispevka oziroma naročnin), v kateri dajanje radiodifuzne oddajniške infrastrukture v najem predstavlja zanemarljiv delež, po drugi strani pa stroški najema za radijske izdajatelje lahko predstavljajo razliko med preživetjem in propadom. Ob upoštevanju siceršnjih razmer na radijskem trgu, ko je obstoj majhnih in neodvisnih izdajateljev že tako vprašljiv, Svet meni, da je potrebno storiti vse, da se njihov položaj ne otežuje, zato poziva RTV Slovenija in Telekom Slovenije d.d., da njegov predlog obravnavata z največjo mero resnosti.
Svet sicer meni, da je tovrstno tematiko potrebno obravnavati celovito oziroma jo smiselno upoštevati tudi na primerljivem televizijskem trgu.
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS pozitivno predhodno mnenje k pogojem in merilom za izbiro ponudb na javnem razpisu za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo – splošni 2021/1.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je 22. 12. 2020 s strani Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljnjem besedilu: agencija) prejel predlog pogojev in meril za izbiro ponudb na zadevnem javnem razpisu. Svet na podlagi 3. odstavka 38. člena Zakona o elektronskih komunikacijah k pogojem in merilom daje predhodno pisno mnenje.
Svet je preučil predlagane pogoje in merila in vso ostalo predloženo dokumentacijo. Svet pritrjuje stališču agencije glede strateških izhodišč za dodelitev predmetnih radijskih frekvenc ter glede ciljev, ki naj jih razpis zasleduje. Svet se strinja z načinom podelitve frekvenc in s konceptom oblikovanja pogojev in meril za zadevni razpis. Svet meni, da je pri dodeljevanju novih frekvenc potrebno zasledovati cilj čimbolj enakopravne obravnave ponudnikov, ob upoštevanju njihove siceršnje raznolikosti.
Svet je agenciji predlagal tudi določene popravke besedila pogojev in meril, ki bi prispevali k vsebinski doslednosti predloga oziroma enakopravnejših obravnavi ponudnikov. Agencija je predlagane popravke v celoti upoštevala.
Svet meni, da so pogoji in merila glede na namen razpisa oblikovani ustrezno oziroma so z njim skladni. V skladu s tem je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo predlaga, da se na javnem razpisu za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo za lokalne radijske programe 2020, v skladu z ugotovitvami iz poročila komisije o pregledu in oceni ponudb, prispelih na zadevni javni razpis, za dodelitev radijskih frekvenc na posameznih predmetih razpisa izberejo naslednji ponudniki oziroma njihovi radijski programi:
- Cerknica 2 101,0 MHz: Radio 94 d.o.o. Postojna z radijskim programom Radio 94 (ponudba št. 1);
- Bela Krajina (Osilnica 2 89,5 MHz, Stari trg 87,9 MHz, Fara 102,3 MHz) : Univox d.o.o. z radijskim programom Radio Univox (ponudba št. 2);
- Lendava 103,3 MHz: Radio Murski Val, d.o.o. z radijskim programom Radio Murski Val (ponudba št. 3).
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od komisije za vodenje javnega razpisa za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo za lokalne radijske programe 2020 prejel ponudbe, prispele na zadevni javni razpis, ter poročilo komisije o njihovem pregledu in oceni. Iz poročila izhaja, da so na javni razpis prispele tri pravočasne in pravilno označene ponudbe treh različnih ponudnikov, vsaka na svoj predmet razpisa. Pri vse prispelih ponudbah sta ponudnik oziroma njegov program izpolnjevala vse razpisne pogoje, zato so bile vse tudi ponudbe tudi ocenjene. Iz poročila je nadalje razvidna ocena vsake od ponudb.
Svet ni zasledil nepravilnosti v delu komisije in ocenjuje, da so ugotovitve oziroma ocene komisije korektne in v skladu z razpisnimi pogoji in merili. V skladu s tem se je Svet odločil, da za dodelitev radijskih frekvenc na vseh predmetih javnega razpisa predlaga ponudnika, ki je svoj program prijavil na posamezen predmet.
Svet na tem mestu izraža zadovoljstvo nad dejstvom, da se bodo posamezne frekvence, ki so bile tokrat že tretjič predmet javnega razpisa, končno dale v uporabo izdajateljem. Svet dodaja, da so vsi ponudniki pri točkovanju prejeli število točk, ki je dovolj visoko, da upravičuje dodelitev posameznih predmetov razpisa, na glede na to, da so bili na posameznih predmetih razpisa edini ponudniki.
Svet si bo še naprej prizadeval, da se preko javnih razpisov, ki bodo omogočali enakopravno obravnavo ponudnikov, čimprej dodeli čim več prostih frekvenc.
Sklep 6:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s pojasnili izdajatelja ČIKI d.o.o. (prej B.&B. Belna d.o.o.) glede razlogov za prenos dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Pohorje.
Svet daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS pozitivno predhodno mnenje k prenosu dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Pohorje, izdajatelja ČIKI d.o.o. (prej B.&B. Belna d.o.o.), na družbo Radio Pohorje d.o.o.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS (v nadaljevanju: agencija) dne 23. 12. 2020 prejel vlogo izdajatelja B.&B. Belna d.o.o., Sadjarska pot 27, Šentilj v Slovenskih goricah, za prenos dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Pohorje. Iz dopisa AKOS-a št. 38161-92/2020/4 med drugim izhaja, da vloga vložnika vsebuje zahtevane sestavine iz 8. člena Splošnega akta o dovoljenju za izvajanje radijske ali televizijske dejavnosti ter da družba Radio Pohorje d.o.o. izpolnjuje pogoje za pridobitev dovoljenja.
Svet je sedanjega izdajatelja v skladu z ustaljeno prakso pozval, da pojasni razloge za prenos dovoljenja. Izdajatelj je pojasnil, da bo s prenosom radijskega programa na istoimensko družbo zagotovljena njegova večja prepoznavnost, sam pa bo svoje dejavnosti usmeril v drug segment.
Svet je glede na vlogo in pojasnila vložnika ter druge razpoložljive podatke ocenil, da ne obstajajo zadržki glede prenosa, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s predlogom Strategije razvoja radijskih in televizijskih programov v okviru pristojnosti Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije v obdobju med 2021 in 2025, ki je bil objavljen dne 23. 12. 2020.
Svet za radiodifuzijo ugotavlja, da je splošen koncept strategije zastavljen ustrezno in da večjih vsebinskih pripomb nanjo nima, morebitne predloge poprav teksta pa bo podal v samem postopku dajanja soglasja k strategiji.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) skladno s svojimi pristojnostmi iz 1. odstavka 100. člena Zakona o medijih daje agenciji soglasje k strategiji razvoja radijskih in televizijskih programov.
Svet se je z javno objavljenim predlogom strategije seznanil ter ga v splošnem podpira, ne glede na to pa dopušča možnost, da bo naknadno predlagal določene popravke teksta.
Sklep 8:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil z aktualnim stanjem glede seznama pomembnejših dogodkov za televizijski prenos. Svet za radiodifuzijo namerava skladno s 6. odstavkom 34.a člena Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah do konca leta 2021 izpeljati postopek pregleda seznama ter pripraviti predlog njegovih sprememb in dopolnitev, pri tem pa aktivno sodelovati z Ministrstvom za kulturo in Evropsko Komisijo.
Obrazložitev:
Zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah (v nadaljnjem besedilu: ZAvMS) v 34. in 34.a členu opredeljuje pravico javnosti do spremljanja pomembnejših dogodkov za televizijski prenos ter način in merila za oblikovanje seznama teh dogodkov. Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) v sedanji sestavi je sicer predlog seznama skladno s 5. odstavkom 34.a člena ZAvMS pripravil decembra 2018 in ga poslal v potrditev Vladi Republike Slovenije. Ta ga je sprejela v začetku leta 2019, vendar pa predmetni sklep zaradi določenih zadržkov kasneje ni bil objavljen v Uradnem listu RS.
Svet meni, da je za slovenske uporabnike sprejem in uveljavitev seznama, ki bo skladen s slovenskim in evropskim pravnim redom, bistvenega pomena, zato bo svoje dejavnosti v letu 2021 usmeril v prenovo seznama, kot to izhaja iz izreka tega sklepa.
Sklep 9:
Svet za radiodifuzijo sprejema Letno poročilo Sveta za radiodifuzijo za obdobje 2019/2020 v priloženem besedilu. Letno poročilo se predloži Državnemu zboru in Državnemu svetu.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) kot neodvisno in strokovno telo na podlagi Zakona o medijih za Državni zbor pripravlja letna poročila oziroma ocene stanja na področju radiodifuzije in predloge za izboljšanje stanja. Letno poročilo Sveta za obdobje 2019/2020 združuje vse navedene elemente.
Letno poročilo se posreduje tudi Državnemu svetu, ki praviloma tudi obravnava letna poročila Sveta.
(opomba: letno poročilo, ki je priloga sklepu, bo javno objavljeno po obravnavi v Državnem zboru)
K točki 10 so bili sprejeti standardni sklepi.
Celoten zapisnik 45. redne seje je dostopen TUKAJ.
Zapisnik 45. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 46. redni seji 25. februarja 2021.