ZAPISNIK 57. redne seje Sveta za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet), ki je bila v četrtek, 20. januarja 2022, ob 16. uri, in je potekala v obliki videokonference
Sklep 1:
Potrdi se v sklicu predlagani dnevni red 57. redne seje Sveta za radiodifuzijo z naslednjima spremembama:
- na dnevni red se uvrsti nova točka: »7. Vlogi družbe Radio Obala d.o.o. za pridobitev dovoljenj za izvajanje radijske dejavnosti za radijska programa Radio Energija in Super Radio – v predhodno mnenje«;
- točka 7. iz sklica postane točka 8.
Potrjen dnevni red:
1. Določitev dnevnega reda 57. redne seje Sveta – predlog v sprejem
2. Potrditev zapisnikov 56. redne seje in 5. izredne seje Sveta – predlog v sprejem
3. Prijava kršitve v zvezi s televizijskimi programi – obravnava
4. Vloga družbe RADIO ROGLA, d.o.o. za pridobitev statusa lokalnega radijskega programa posebnega pomena za radijski progam Radio Rogla – v predhodno mnenje
5. Vloga društva KLUB RADIO TERMINAL za pridobitev dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Terminal – v predhodno mnenje
6. Vloga družbe PINK SI d.o.o. za prenos dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Pink SI – v predhodno mnenje
7. Vlogi družbe Radio Obala d.o.o. za pridobitev dovoljenj za izvajanje radijske dejavnosti za radijska programa Radio Energija in Super Radio – v predhodno mnenje
8. Razno
Sklep 2:
Potrdita se zapisnika 56. redne seje in 5. izredne seje Sveta za radiodifuzijo v predloženih besedilih.
Sklep 3:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljevanju: Svet) se je seznanil s prijavo domnevne kršitve 112. člena Zakona o medijih, ki jo je zoper določenega operaterja podal kolektivni zastopnik dveh izdajateljev televizijskih programov z dovoljenji, izdanimi v Republiki Sloveniji. Svet se je seznanil tudi s pisnimi pojasnili operaterja ter z ustnimi pojasnili predstavnikov obeh udeleženih strani. Svet v skladu s svojimi predhodnimi stališči ugotavlja, da se v svojih pogledih motita tako prijavitelj kot operater, kar je podrobneje pojasnjeno v obrazložitvi.
Neodvisno od predhodne ugotovitve Svet obema udeleženima stranema predlaga, da čim prej skleneta dogovor za vklop programov. Dogovor o vklopu ne sme z nobene strani pogojevati ničesar, kar je predmet trenutnega spora, ki poteka na sodišču. Na ta način bosta zmanjšala škodo, ki nastaja gledalcem, škodo, ki nastaja izdajatelju in zmanjšala red velikosti kršitve operaterja, ki nastaja zaradi opustitve dolžnosti predvajanja programov. Dogovor med obema udeleženima stranema naj pusti vse točke spora glede plačila do končne odločitve sodišča oziroma morebitnega novega dogovora ob strani.
Obrazložitev:
Svet je ob preučitvi zadeve ugotovil, da je prijavitelj od operaterja zahteval plačila za retransmisijo televizijskih programov dveh izdajateljev, ki ju zastopa. Operater je po drugi strani predmetne programe umaknil iz vseh svojih programskih shem. Prijavitelj je zato v prijavi zatrjeval kršitev 1. odstavka 112. člena ZMed s strani operaterja ter v smislu odprave kršitev zahteval ponovno retransmisijo vseh predmetnih programov na način, da bodo dostopni vsem odjemalcem operaterjevih storitev. Operater pa je v svojem odgovoru med drugim podal mnenje, da navedeni člen ZMed ne ureja situacije, ko izdajatelj za svoje programe zahteva tudi nadomestilo za retransmisijo, ampak se nanaša samo na primere, ko izdajatelj svoje programe zagotavlja brezplačno, medtem ko so v primeru zahteve po plačilih odločitve o retransmisiji programov v prosti presoji operaterja.
Svet meni, da bi enakovredni pogoji za vse izdajatelje, brez hkratnih kršitev pravic uporabnikov operaterjevih storitev, nastali samo v primeru, če bi operater v svojih osnovnih paketih razširjal vse programe, ki so brezplačni (takšni paketi so po mnenju Sveta tudi zakonsko pogojeni), in v osnovne pakete ne bi vključeval programov, za katere izdajateljem plačuje nadomestila. V kolikor operater v svoje osnovne pakete vključuje tudi tovrstne (plačljive) programe, s tem povečuje ceno svojih storitev za končne uporabnike in izvaja prisilno prodajo storitev, ki jih uporabnik sploh ne more odjaviti, čeprav gre za popolnoma komercialne storitve tretjih ponudnikov. Če operater nekatere izdajatelje plačljivih programov, za katere je izdano dovoljenje iz 105. člena ZMed, obravnava na en način, druge pa na drug način, to v nobenem primeru ne more pomeniti enake obravnave, kakršno zahteva 1. odstavek 112. člena ZMed.
Kratkoročna predlagana rešitev, ki omogoča vklop programov do razrešitve trenutne situacije, je takšna, kot izhaja iz izreka sklepa.
Kot pravo, dolgoročno rešitev, pa Svet predlaga, da sprti strani rešita spor na način, ki bo dejansko skladen z zakonskimi zahtevami, hkrati pa pošten do končnih uporabnikov. Operater naj oblikuje osnovni paket, v katerem naj bodo vsi programi, ki jih izdajatelji dajejo operaterju na voljo brez nadomestil, v kar se vštevajo tudi vsi programi RTV Slovenija, katerih pravico do uporabe so vsi uporabniki že plačali z RTV prispevkom. Vse tiste programe, ki za operaterja predstavljajo strošek, pa naj uvrsti v nadaljevalne (plačljive) pakete, ki bodo uporabnikom na voljo za določen znesek plačila, ki mora pokrivati vsaj stroške, ki jih za operaterja predstavlja posamezen izdajatelj. Prijavitelj pa naj, v kolikor želi, da so predmetni programi na voljo vsem naročnikom operaterja, dovoli razširjanje teh programov brezplačno. V nasprotnem primeru, v kolikor želi za programe plačilo, pa naj se dogovori za njihovo vključitev v plačljivi paket, ki naj ga operater prav tako uvrsti v svojo (dodatno) plačljivo ponudbo.
Sklep 4:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k dodelitvi statusa lokalnega programa posebnega pomena izdajatelju RADIO ROGLA, d.o.o., za radijski program Radio Rogla.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) dne 13. 12. 2021 prejel dopis št. 38160-1/2021/13 v zvezi z vlogo izdajatelja RADIO ROGLA, d.o.o., Škalska 7, 3210 Slovenske Konjice (v nadaljevanju: izdajatelj) za pridobitev statusa lokalnega programa posebnega pomena za radijski program Radio Rogla. Dne 21. 12. 2021 je Svet od agencije prejel tudi pozitivno predhodno mnenje Ministrstva za kulturo.
Iz dopisa agencije in dopisu priloženih dokumentov je razvidno, da je izdajatelj podal popolno vlogo. Dopis agencije vsebuje tudi podrobno analizo glede izpolnjevanja pogojev iz 77. in 78. člena Zakona o medijih s strani izdajatelja in njegovega programa, vključno s podrobno programsko analizo programa Radio Rogla v preverjanem časovnem obdobju. Iz slednje med drugim izhaja, da je v programu zagotovljen zadosten delež lokalnih programskih vsebin lastne produkcije, kar je za pridobitev statusa po mnenju Sveta vsekakor ključnega pomena. Prav tako pa je iz dopisa agencije razvidno, da izdajatelj oziroma njegov program izpolnjujeta tudi vse ostale pogoje za pridobitev statusa.
Glede na navedene ugotovitve je Svet odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 5:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti društvu KLUB RADIO TERMINAL za radijski program Radio Terminal.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) dne 7. 1. 2022 prejel vlogo društva KLUB RADIO TERMINAL, Bleiweisova cesta 19, 1000 Ljubljana, za izdajo dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti za radijski program Radio Terminal. Iz dopisa agencije št. 38161-99/2021/2 izhaja, da je vloga vložnika popolna in da vložnik izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenja.
Svet je ocenil, da glede na razpoložljive podatke ne obstajajo zadržki glede izdaje dovoljenja izdajatelju, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 6:
Svet za radiodifuzijo se je seznanil s pojasnili izdajatelja PINK SI d.o.o. glede razlogov za prenos dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Pink SI.
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k prenosu dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Pink SI, izdajatelja PINK SI d.o.o., na družbo TV 3 d.o.o.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljevanju: agencija) dne 7. 1. 2022 prejel vlogo izdajatelja PINK SI d.o.o., Šmarska cesta 5, 6000 Kope, za prenos dovoljenja za izvajanje televijske dejavnosti za televizijski program Pink SI. Iz dopisa agencije št. 38161-103/2021/4 med drugim izhaja, da vloga vložnika vsebuje zahtevane sestavine iz 8. člena Splošnega akta o dovoljenju za izvajanje radijske ali televizijske dejavnosti ter da družba TV 3 d.o.o. izpolnjuje pogoje za pridobitev dovoljenja. Svet je sedanjega izdajatelja v skladu z ustaljeno prakso pozval, da pojasni razloge za prenos dovoljenja, kar je izdajatelj tudi storil.
Svet je ocenil, da glede na razpoložljive podatke ne obstajajo zadržki za prenos dovoljenja, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo daje Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pozitivno predhodno mnenje k izdaji dovoljenj za izvajanje radijske dejavnosti družbi Radio Obala d.o.o. za radijska programa Radio Energija in Super Radio.
Obrazložitev:
Svet za radiodifuzijo (v nadaljnjem besedilu: Svet) je od Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) dne 14. 1. 2022 prejel dve vlogi družbe Radio Obala d.o.o., Cesta na Markovec 55, 6000 Koper, za izdajo dovoljenj za izvajanje radijske dejavnosti za radijska programa Radio Energija in Super Radio. Iz dopisov agencije št. 38161-3/2022/3 in 38161-4/2022/3 izhaja, da sta vlogi vložnika popolni in da vložnik izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenj.
Svet je ocenil, da glede na razpoložljive podatke ne obstajajo zadržki glede izdaje obeh dovoljenj izdajatelju, zato je odločil tako, kot izhaja iz izreka sklepa.
Pod 8. točko dnevnega reda je najprej potekala razprava glede izpolnjevanja kvote slovenskih avdiovizualnih del neodvisnih producentov. Pod to točko so bili sprejeti tudi standardni sklepi.
Celoten zapisnik 57. redne seje je dostopen TUKAJ.
Zapisnik 57. redne seje Sveta za radiodifuzijo je bil potrjen na 58. redni seji 22. februarja 2022.